Робота з батьками
Консультація для батьків на тему :
«Моральне виховання дошкільника в сім'ї
та дитячому садку»
Змістом морального виховання є формування таких моральних якостей дошкільника, як: повага до старших, дружні стосунки з однолітками, уміння відповідно відгукуватися на горе і радість інших людей, домагатися дієвого прояви гуманних почуттів і відносин, суспільної спрямованості, виховання почав відповідальності. Серед них можна виділити два напрямки: створення умов для практичного досвіду і формування правильних моральних оцінок. В результаті такого морального виховання дитина починає діяти не тому, що хоче заслужити схвалення дорослого, а тому, що вважає необхідним дотримання самої норми поведінки, як важливого правила у відносинах між людьми.
Становлення особистості дитини відбувається спочатку в сім'ї. Адже сім'я - це маленький колектив, заснований на принципах співпраці і взаємодопомоги, де діти вчаться мистецтву жити серед людей, любити
їх,відчуваючи на собі і виявляючи до
іншим уваги і доброго ставлення.
Важливу роль у вихованні дітей відіграє
загальний уклад життя сім'ї: рівність подружжя, організація сімейного життя, правильні взаємини між членами родини, загальний тон доброзичливості, взаємної поваги і турботи, атмосфера патріотизму, працьовитості, загальний порядок та сімейні традиції, єдність вимог дорослих до дитини. Життя сім'ї повинна бути організована таким чином, щоб повніше задовольняли і розвивалися не тільки матеріальні потреби, але й духовні потреби.
Моральне виховання дітей відбувається на всьому протязі їх життя, і визначальне значення у становленні моральності дитини відіграє середовище, в якому вона розвивається і росте. Тому переоцінити важливість сім'ї у моральному вихованні дошкільнят неможливо. Способи поведінки, прийняті в сім'ї, дуже швидко засвоюються дитиною і сприймаються їм, як правило, в якості загальноприйнятої норми.
Існує кілька типів сімей і моделей сімейних взаємин. Є
неблагополучні сім'ї, неповні сім'ї. Найчастіше в цих сім'ях створені несприятливі умови для розвитку дитини, її моральних якостей, і тому більшу частину функцій виховання і навчання дітей в цій сім'ї бере на себе дошкільний виховний заклад. Дитячий садок, замінивши сім'ю, точніше, замість сім'ї став вирішувати проблеми соціалізації особистості.
В нинішній час навіть повні, гармонійні організовані родини, благополучні, з матеріальним достатком, не завжди можуть приділяти час своїй дитині. Для виховання в дитині моральних якостей, необхідно тісно працювати і співпрацювати з сім'єю. Співпраця навчального закладу і сім'ї, одна з найважливіших завдань соціалізації дитини в суспільстві. Необхідно створити такі умови, щоб у дитини, грунтуючись на прикладах з досвіду, складалося усвідомлення і розуміння того, що добре, а що погано, щоб вона могла самостійно сформувати і мати уявлення про моральні якості, такі як: жадібність, дружба і багатьох інших.
Головним помічником дитини на цьому шляху є дорослий, який конкретними прикладами своєї поведінки і закладає у дитини основні моральні норми поведінки.
Якщо приклади з досвіду дитини, його близького оточення носять негативний характер, то і чекати від нього розвинених високих моральних якостей не доводиться. Найперше завдання батьків полягає в тому, щоб допомогти дошкільникові визначитися з об'єктами його почуттів і зробити їх суспільно цінними. Почуття дозволяють людині відчути задоволення після здійснення правильного вчинку або змушують нас відчувати докори сумління, якщо моральні норми були порушені. Основа таких почуттів як раз і закладається в дитинстві, і завдання батьків допомогти своїй дитині. Ефективне моральне виховання неможливе без обговорення з малюком моральної сторони вчинків інших людей, персонажів художніх творів, вираження свого схвалення його моральних вчинків найбільш зрозумілим для малюка.
Необхідність підключення сім'ї до процесу ознайомлення дошкільників з соціальним оточенням пояснюється особливими педагогічними можливостями, якими володіє сім'я і які не може замінити дошкільний заклад: любов і прихильність до дітей, емоційно-моральна насиченість відносин, їх суспільна, а не егоїстична спрямованість. Все це створює сприятливі умови для виховання вищих моральних почуттів.
Дитячий садок у своїй роботі з сім'єю повинен спиратися на батьків не тільки як на помічників дитячого закладу, а як на рівноправних учасників формування дитячої особистості. Тому так важливий тісний взаємозв'язок педагогічного колективу, дітей і батьків. Саме від спільної роботи, від єдності думок з основних питань виховання дітей залежить, якою виросте дитина. Тільки за цієї умови можливе виховання цілісної особистості.
Єдність у вихованні дітей забезпечує вироблення правильної
поведінки дітей, прискорює процес засвоєння навичок, знань та умінь, сприяє зростанню авторитету дорослих - батьків і вихователів в очах дитини. Основою такої єдності є педагогічні знання батьків, їх обізнаність про роботу дошкільних установ.
Пам’ятка для батьків
(конкретизація завдань морального виховання)
I. Формування моральної свідомості (уявлень про моральні норми):
- формування уявлень про мораль;
- формування уявлень про добро і зло;
- закріплення суджень про те, що добре і що погано;
- учити оцінювати вчинки;
- обирати адекватну ситуації форму поведінки; - усвідомлювати свої дії.
II. Розвиток навичок моральної поведінки: - формування навичок культурної поведінки;
- виховання поваги до оточуючих (дорослих і дітей);
- виховання самостійності;
- розвиток культури спілкування;
- виховання юного джентельмена (належне ставлення до дівчаток,
жінок) і юної леді (належне ставлення до хлопчиків);
- розвиток здатності до самооцінки і корекції поведінки (за допомогою дорослих);
- формування негативного ставлення до проявів брехні, боягузтва, ліні, жорстокості тощо.
III. Виховання моральних почуттів:
- здатність помічати стан іншої людини і відповідно реагувати
(радість, гнів, жалість, співчуття, каяття тощо);
- формування уявлення про чоловічу і жіночу роль у сім’ї, відносини поколінь;
- виховання любові, поваги до членів сім’ї, дійові прояви любові
(увага, допомога, догляд);
- формування здатності приносити радість іншим людям (батькам, вихователям, друзям);
- виховання почуття любові й бережного ставлення до природиМетоди морального виховання I. Методи формування моральної свідомості:
- переконання,
- пояснення,
- навіювання,
- етичні бесіди.
- Методи формування моральної поведінки:
- практичне залучення дитини до виконання конкретних правил поведінки,
- показ і пояснення,
- приклад поведінки дорослих,
- оволодіння моральними нормами у спільній діяльності, - вправляння у моральній поведінці, - створення ситуацій морального вибору.
- Методи стимулювання моральних почуттів і мотивів поведінки:
- приклад інших,
- педагогічна оцінка поведінки, вчинків дитини,
- колективна оцінка поведінки, вчинків дитини,
- схвалення моральних вчинків дитини,
- заохочення дитини до моральних вчинків, засудження негідних вчинків дитини.
Результат морального виховання старшого дошкільника
- Володіння навичками моральної поведінки.
- Готовність до сприймання соціальної інформації.
- Бажання робити добрі вчинки.
- Відкритість до світу людей як потреба особистості.
- Позитивне ставлення до вимог дорослих.
- Використання своїх зростаючих можливостей в набутті належних звичок. “Моральне виховання дітей:
-
основні етапи й поради батькам”